Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rewitalizacja systemu glebowego w aspekcie ochrony środowiska”
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rewitalizacja systemu glebowego w aspekcie ochrony środowiska” Skierniewice, 5-6 lipca 2012 r. |
W dniach 5-6 lipca 2012 r. w Instytucie Ogrodnictwa odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rewitalizacja systemu glebowego w aspekcie ochrony środowiska” organizowana w ramach projektu badawczego „Nowe środki ulepszania gleby do redukcji zanieczyszczeń i rewitalizacji ekosystemu glebowego – BIOREWIT” (LIFE10 ENV/PL/661). Honorowy patronat nad Konferencją objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. Współorganizatorem konferencji był współbeneficjent projektu – Zakład Technik Włókienniczych Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB z Łodzi. Konferencję realizowano przy współpracy z CDR w Radomiu.
W konferencji wzięło udział 178 osób. Uczestnikami byli doradcy rolni z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, naukowcy z uczelni i instytutów rolniczych oraz rolnicy.
Podczas pierwszego dnia konferencji odbyły się sesje naukowe oraz pokaz praktycznego zastosowania w produkcji warzywniczej nowych środków ulepszania gleby. W sesji naukowej konferencji przedstawiono 6 referatów, których tematyka dotyczyła ochrony wód i gleb w Polsce przed zanieczyszczeniem, pochodzącym z produkcji rolniczej oraz wpływowi upraw bezglebowych na środowisko.
Prof. dr hab. Maciej Zalewski (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii w Łodzi) omówił zastosowanie biotechnologii ekohydrologicznych i rozwiązań systemowych dla zwiększenia bioproduktywności agrocenoz oraz ochrony wód.
O skutkach wyciekającego nadmiaru pożywki z podłoży bezglebowych i ich wpływie na środowisko glebowe mówił prof. dr hab. Włodzimierz Breś (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Na postawie wyników badań wykonanych w gospodarstwie specjalizującym się w uprawie pomidora w wełnie mineralnej i włóknie kokosowym, przedstawił zmiany właściwości chemicznych gleby oraz pogorszenie jakości wód gruntowych wynikających ze stosowania otwartych systemów fertygacyjnych.
Prof. dr hab. Janusz Igras (Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach) ocenił wpływ azotu i fosforu jako podstawowych składników nawozowych na jakość gleb i wód w Polsce.
Prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach) zaprezentował główne założenia projektu „Nowe środki ulepszania gleby do redukcji zanieczyszczeń i rewitalizacji ekosystemu glebowego” oraz oczekiwane efekty w postaci ograniczenia degradacji gleb, ograniczenia zanieczyszczenia ekosystemu glebowego, wód powierzchniowych i gruntowych, możliwości zagospodarowania odpadów organicznych i ich ponownego wykorzystania oraz uzyskania ekoaktywatorów glebowych mających szerokie zastosowanie w produkcji rolniczej.
O Programie Life+ Polityka i zarządzanie w zakresie środowiska, jego komponentach, celach i zasadach finansowania mówił mgr Radosław Domagała – przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Prof. dr hab. Jan Wojtysiak (Instytut Technologii Eksploatacji-PIB Radom) zaprezentował pilotowe technologie wytwórcze nowych środków ulepszania gleby oraz nowych biodegradowalnych podłoży do upraw bezglebowych będące wynikiem wcześniejszych badań i eksperymentów z wprowadzaniem do ekosystemu glebowego odpowiednio przetworzonej włóknistej materii organicznej z odpadowych surowców włóknistych.
Merytoryczną część Konferencji zakończyło podsumowanie prof. dr. hab. Stanisława Kaniszewskiego, dyskusja oraz sesja posterowa, podczas której zaprezentowano 15 posterów. Uczestnicy Konferencji zwiedzili również doświadczenia demonstracyjne prowadzone w Szklarni Zakładu Uprawy i Nawożenia Roślin Warzywnych oraz na Certyfikowanym Ekologicznym Polu Doświadczalnym przy ul. Rybickiego w Skierniewicach.
W drugim dniu konferencji w czasie sesji wyjazdowej uczestnicy odwiedzili pokazowe gospodarstwo ekologiczne w Chwałowicach, gdzie przedstawiono możliwości wykorzystania ekoaktywatorów glebowych z projektu BIOREWIT w uprawie selera korzeniowego. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z problematyką produkcji roślin i hodowli zwierząt w gospodarstwie ekologicznym.
Projekt BIOREWIT „Nowe środki ulepszania gleby do redukcji zanieczyszczeń i rewitalizacji ekosystemu glebowego” realizowany jest w Pracowni Uprawy Warzyw Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Zakładzie Technik Włókienniczych Instytutu Technologii Eksploatacji PIB w Łodzi w latach 2012-2014. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski. Projekt realizowany jest z udziałem instrumentu finansowego LIFE+ Unii Europejskiej oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Celem projektu BIOREWIT jest opracowanie innowacyjnych technologii w zakresie nowych środków ulepszania gleby i podłoża bezglebowego stosowanych w uprawach szklarniowych, w ramach kompleksowych badań naukowych w dziedzinie rolnictwa poprzez wykorzystanie naturalnych odpadów włóknistych i ich stosowanie do upraw warzyw na polach demonstracyjnych i doświadczalnych. Więcej informacji dotyczących działań badawczych w ramach projektu znajduje się na stronie internetowej www.biorewit.inhort.pl
Fotoreportaż
5 lipca 2012 r. 6 lipca 2012 r.
Foto: Ryszard Sałuda, Sławomir Głuszek
INSTYTUT OGRODNICTWA – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Siedziba Dyrekcji
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 22 11 do 13 - Centrala
Fax: 46 833 31 86
e-mail: io@inhort.pl
ul. Pomologiczna 18
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 20 21 - Centrala, 46 833 42 23 - Centrala
Fax: 46 833 32 28
ZAKŁAD PSZCZELNICTWA
W PUŁAWACH
ul. Kazimierska 2A
24-100 Puławy
Tel.: 81 886 42 08, 81 886 21 64
Fax: 81 886 42 09
e-mail:zaklad.pszczelnictwa@inhort.pl
© Copyright 2011 Instytut Ogrodnictwa, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >