Ogólnopolska Naukowa Konferencja Ekologiczna pt. "Perspektywy rozwoju ekologicznej produkcji ogrodniczej"
![]() |
Ogólnopolska Naukowa Konferencja Ekologiczna pt. "Perspektywy rozwoju ekologicznej produkcji ogrodniczej" Skierniewice, 6 - 7 października 2011 r. |
W dniach 6-7 października 2011 roku w Skierniewicach odbyła się Ogólnopolska Naukowa Konferencja Ekologiczna pt. „Perspektywy rozwoju ekologicznej produkcji ogrodniczej” zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa w ramach projektu badawczego EkoTechProdukt pt. „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Honorowy Patronat nad Konferencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.
Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał prof. dr hab. Franciszek Adamicki, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa,
który w swoim wystąpieniu przedstawił przybyłym gościom strukturę, osiągnięcia naukowe oraz główne kierunki badań prowadzone w Instytucie.
W Konferencji uczestniczył dr Włodzimierz Kowalski – Radca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który odczytał i przekazał na ręce Dyrektora Instytutu list Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego skierowany do uczestników Konferencji. Profesor Franciszek Adamicki, również odczytał list z życzeniami udanych obrad, od Pani Iwony Wendel - podsekretarza stanu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Dwudniowa Konferencja Ekologiczna cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyć może liczba ponad 200 uczestników z 44 instytucji naukowych z całego kraju.
Konferencja składała się z Sesji Plenarnej, trzech Sesji tematycznych oraz z Sesji Posterowej.
Sesjami tematycznymi były:
-
Sesja I – Jakość produktów ekologicznych a zdrowie (zaprezentowano 5 doniesień)
-
Sesja II – Ekonomika i oddziaływanie na środowisko ekologicznej produkcji ogrodniczej (zaprezentowano 7 doniesień)
-
Sesja III – Agrotechniczne aspekty produkcji ekologicznej (zaprezentowano 14 doniesień)
W Sesji Posterowej, autorzy zaprezentowali 59 doniesień naukowych w formie plakatu. Prace te zostały poddane ocenie powołanej komisji, a wśród wyróżnionych znalazły się postery przygotowane przez:
-
prof. dr hab. Krystynę Elkner, prof. dr hab. Ryszarda Kossona, dr Annę Szafirowską-Walendzik, dr Irenę Babik (Instytut Ogrodnictwa) pt: ”Jakość produktów warzywnych z surowców ekologicznych i konwencjonalnych”
-
mgr Pawła Trzcińskiego, dr Eligio Malusá, dr Lidię Sas Paszt (Instytut Ogrodnictwa) pt: „Przeżywalność bakterii PGPR w kapsułkach z biodegradowalnego polimeru”
-
dr Marię Grzegorzewską (Instytut Ogrodnictwa) pt: „Wpływ uprawy ekologicznej na trwałość przechowalniczą wybranych gatunków warzyw”
-
dr Barbarę Krochmal-Marczak, prof. dr hab. Barbarę Sawicką (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie,Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) pt: „Wartość odżywcza bulw batata uprawianego w systemie ekologicznym”
-
dr Barbarę Krochmal-Marczak, prof. dr hab. Barbarę Sawicką (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) pt: „Batat jako ciekawe warzywo dla gospodarstw ekologicznych”
-
dr n. farm. Magdalenę Jasińską-Stroschein, dr n. farm. Piotra Szcześniaka, dr n. farm. Jacka Owczarka, prof. dr hab. n. farm. Darię Orszulak-Michalak (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) pt: „Reakcje nadwrażliwości na pokarmy ze szczególnym uwzględnieniem owoców– podstawy i perspektywy”
-
dr Piotra Brzozowskiego, dr Krzysztofa Zmarlickiego, mgr Małgorzatę Karmańską (Instytut Ogrodnictwa) pt: „Koszty produkcji owoców z upraw ekologicznych i konwencjonalnych”
Łącznie podczas całej Konferencji przedstawiono 89 prezentacji. Najwięcej prezentacji poświęconych było przedstawieniu wyników badań realizowanych w ramach projektu EkoTechProdukt (3 referaty, 10 doniesień i 25 posterów).
Wiele zaprezentowanych danych dotyczyło porównania rolniczej produkcji konwencjonalnej z produkcją ekologiczną, która w Polsce wciąż jest jeszcze produkcją niszową, chociaż obserwuje się coraz silniejsze nią społeczne zainteresowanie. Wielokrotnie podkreślano, iż w literaturze naukowej nie ma dowodów na to, że żywność z produkcji ekologicznej jest zdrowsza niż z produkcji integrowanej, ale są dowody na to, że w wielu wypadkach może być ona bardziej smaczna.
Podczas Konferencji udowodniono, że środowisko naturalne, w którym produkowana jest żywność ekologiczna jest bardziej zdrowe i bezpieczne dla człowieka. Zapotrzebowanie na produkcję ekologiczną w Polsce rośnie i trend ten będzie się nasilał. Należy więc rozwijać produkcję ekologiczną, w przeciwnym razie jak podkreślano będziemy importować produkty ekologiczne pozbawiając dochodu polskich rolników.
Podczas Sesji Podsumowującej Konferencję prof. dr hab. Edward Żurawicz (Instytut Ogrodnictwa) zachęcał do rozwijania produkcji ekologicznej w Polsce, wyraził również życzenie, by produkcja ta wspierana była wynikami badań naukowych prowadzonych w różnych placówkach badawczych, upowszechniana i wdrażana do produkcji. Podkreślił, że właśnie temu służyła kończąca się Ogólnopolska Naukowa Konferencja Ekologiczna zorganizowana przez nasz Instytut, w trakcie której przedstawiono wiele ciekawych wyników badań w tym również uzyskanych w trakcie realizacji projektu EkoTechProdukt.
W drugim dniu Konferencji jej uczestnicy odwiedzili Pracownię Rizosfery, Pracownię Przechowalnictwa oraz Pracownię Badania Bezpieczeństwa Żywności, gdzie pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa zaprezentowali swoje zaplecze badawcze i osiągnięcia naukowe.
|
Fotoreportaż | ||
|
|
![]() |
INSTYTUT OGRODNICTWA – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Siedziba Dyrekcji
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 22 11 do 13 - Centrala
Fax: 46 833 31 86
e-mail: io@inhort.pl
ul. Pomologiczna 18
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 20 21 - Centrala, 46 833 42 23 - Centrala
Fax: 46 833 32 28
ZAKŁAD PSZCZELNICTWA
W PUŁAWACH
ul. Kazimierska 2A
24-100 Puławy
Tel.: 81 886 42 08, 81 886 21 64
Fax: 81 886 42 09
e-mail:zaklad.pszczelnictwa@inhort.pl
© Copyright 2011 Instytut Ogrodnictwa, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >