IV Międzynarodowy Kongres Biogospodarki
W dniach 6 – 7 października 2016 roku w „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, zrewitalizowanej najstarszej łódzkiej elektrowni odbył się IV Międzynarodowy Kongres Biogospodarki, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Patronat honorowy nad Kongresem objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a patronat merytoryczny – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Tegoroczna edycja Kongresu, organizowana w ramach Tygodnia Biogospodarki, obejmowała sesje plenarne i tematyczne sesje równoległe o charakterze otwartej dyskusji na tematy związane z biogospodarką. Uczestniczyło w nich kilkaset osób z Polski i z zagranicy, w tym samorządy, przedstawiciele instytucji finansowych, producenci żywności, energii, ośrodki naukowo-technologiczno-badawcze, instytucje odpowiedzialne za działania związane z ochroną i promocją zdrowia i inne. Podczas pierwszego dnia spotkania prof. dr hab. Małgorzata Korbin – Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa przewodniczyła sesji: B1 pt. Żywność wysokiej jakości w regionach. W czasie Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki swoje wykłady mieli również pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa:
- dr Dorota Kruczyńska, prof. dr hab. Edward Żurawicz „Polski potencjał w ogrodnictwie”,
- dr hab. Lidia Sas Paszt, prof. IO, prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski „Rola pożytecznych mikroorganizmów w organicznej produkcji ogrodniczej”,
- dr inż. Jarosław Markowski „Żywność funkcjonalna”,
- dr Krzysztof Rutkowski „Eksport żywności wysokiej jakości”,
- dr hab. Lidia Sas Paszt, prof. IO, „Zastosowanie pożytecznych mikrorganizów w rolnictwie ekologicznym”.
Dwudniowe wydarzenie miało na celu zapoznanie uczestników kongresu z aktualnymi strategiami i inicjatywami, umożliwiającymi rozwój biogospodarki w Unii Europejskiej, jak również na poszerzenie współpracy regionów Centralnej i Wschodniej Europy.
Wśród wielu wystawców swoje stoisko miał również Instytut Ogrodnictwa, na którym obecni byli m.in. Dyrektor – prof. dr hab. Małgorzata Korbin, z-ca Dyrektora ds. Naukowych – prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski oraz pracownicy z Działu Wspomagania Badań i Promocji.
Na stoisku Instytutu Ogrodnictwa były prezentowane projekty badawcze IO, w tym: Program Wieloletni IO 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, Biorewit – „Nowe środki ulepszania gleby do redukcji zanieczyszczeń gleby i wody i rewitalizacji ekosystemu glebowego” oraz TraFooN – „Traditional Food Network to improve the transfer of knowledge for innovation”.
INSTYTUT OGRODNICTWA – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Siedziba Dyrekcji
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 22 11 do 13 - Centrala
Fax: 46 833 31 86
e-mail: io@inhort.pl
ul. Pomologiczna 18
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 20 21 - Centrala, 46 833 42 23 - Centrala
Fax: 46 833 32 28
ZAKŁAD PSZCZELNICTWA
W PUŁAWACH
ul. Kazimierska 2A
24-100 Puławy
Tel.: 81 886 42 08, 81 886 21 64
Fax: 81 886 42 09
e-mail:zaklad.pszczelnictwa@inhort.pl
© Copyright 2011 Instytut Ogrodnictwa, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >