Ogólnopolska Konferencja Truskawkowa Nauka - Praktyce
Skierniewice, 10 kwietnia 2013 roku.
W dniu 10 kwietnia 2013 r. w Skierniewicach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Truskawkowa Nauka – Praktyce, której organizatorem był Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych i Zakład Upowszechniania Nauki Instytutu Ogrodnictwa. Patronat honorowy nad tym spotkaniem objął Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, patronat medialny – wydawnictwo Hortpress i jego czasopisma „Owoce Warzywa Kwiaty”, „Jagodnik”, „Sad Nowoczesny” oraz radio KIM i RSC. Konferencja ta odbywa się w cyklu dwuletnim.
Prof. dr hab. Franciszek Adamicki – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa, a jednocześnie przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji wraz z Panem Mirosławem Maliszewskim – posłem na Sejm i Prezesem Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej dokonali uroczystego otwarcia i serdecznie powitali zgromadzonych gości, wśród których byli m.in.: Pani Krystyna Ozga i Dorota Rutkowska – posłanki na Sejm, Pan Bogusław Rzeźnicki – przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Dariusz Klimczak – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Pan Dariusz Wiraszka – Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Pan Sławomir Gmaj – Sekretarz Miasta Skierniewice, Pan Witold Boguta – Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz licznie przybyłych producentów, pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego i środowisk naukowych krajowych i zagranicznych.
Pan Mirosław Maliszewski w krótkim swoim wystąpieniu nakreślił aktualną sytuację na rynku w Polsce i UE oraz możliwościach i zagrożeniach w branży sadowniczej.
Wykład wprowadzający dotyczący nowych tendencji w uprawie i hodowli truskawek wygłosł prof. dr hab. Edward Żurawicz, który rownież poprowadził pierwszą część konferencji. Pan dr Bogusław Rzeźnicki wygłosił wykład pt.: Integrowana ochrona, obowiązkowa od 2014 roku". Tendencje występujące na polskim oraz europejskim rynku truskawek omówiła w swoim wykładzie dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Pan Józef Perczak z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w swoim wykładzie przedstawił wartość użytkową czterech nowych odmian truskawki wpisanych do krajowego rejestru w latach 2012 – 2013. Pan Stanisław Bogdał z firmy STAN-FLEX przedstawił w swoim wystąpieniu najnowsze technologie uprawy zwiększające opłacalność produkcji truskawek, a w szczególności omówił zalety uprawy truskawek w systemie tuneli i w rynnach pod daszkami.
Drugą część konferencji prowadziła dr Jolanta Lisiecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W swoim wykładzie przedstawiła zalety doniczkowanych sadzonek truskawek. Pan prof. dr hab. Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa przekonywał natomiast o konieczności nawadniania i fertygacji nowoczesnych upraw. O nowoczesnych technologiach produkcji sadzonek mówił ich producent – Pan Jerzy Dominikowski z firmy HORTPLANT. Dr Krzysztof Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa, przedstawił w swoim wystąpieniu metody przedłużania okresu przechowywania truskawek. Pani dr Agnieszka Masny w swoim wykładzie zapoznała uczestników konferencji z projektem badawczym realizowanym w Instytucie Ogrodnictwa o akronimie EUBerry, realizowanym w ramach 7 Programu Ramowego i współfinansowanym przez Komisję Europejską. Przedmiotem badań w tym projekcie są rośliny jagodowe, w tym także truskawka. Celem prowadzonych badań jest uzyskanie nowych odmian, opracowanie i wdrożenie nowoczesnych metod uprawy, które pozwolą na lepsze zaopatrzenie europejskiego rynku w wysokiej jakości owoce jagodowe.
Trzecią, ostatnią część konferencji, poprowadził dr Krzysztof Rutkowski. Dr Artur Miszczak z Instytutu Ogrodnictwa przekonywał przybyłych, że pozostałości środków ochrony roślin w polskich truskawkach mogą ograniczyć możliwości ich zbytu. Problemy dotyczące zwalczania szkodników, chorób i chwastów zgodnie z wytycznymi integrowanej ochrony przedstawili w swoich wystąpieniach pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa: dr hab. Barbara Łabanowska, prof. IO, dr Beata Meszka oraz dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO.
W tegorocznej Konferencji Truskawkowej uczestniczyło ponad 400 osób. Na konferencji wygłoszono 14 referatów, 3 wystąpienia partnerów i sponsorów - firma Bayer CropScience, czasopismo Jagodnik i firma ProCam. Przedstawiono 11 doniesień naukowych w postaci posterów. Konferencji towarzyszyły targi 48 firm wśród których byli producenci sadzonek, środków ochrony roślin, nawozów, sprzętu nawodnieniowego, opakowań, maszyn, jak również wydawnictwa związane z branżą ogrodniczą. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników konferencji.
Konferencji towarzyszyła również prezentacja obecnie realizowanych projektów badawczych w Instytucie Ogrodnictwa.
Streszczenia wszystkich wystąpień i posterów zostały zamieszczone w Materiałach Konferencyjnych, które uczestnicy mogli nabyć na stoisku Wydawnictw Instytutu Ogrodnictwa.
Podczas spotkania był prowadzony nabór na Studia Podyplomowe Integrowanej Produkcji Roślin z uwzględnieniem integrowanej ochrony w wymiarze 210 godzin oraz na szkolenia Integrowanej Produkcji Roślin w wymiarze 16 godzin.
Fotoreportaż I Fotoreportaż II
INSTYTUT OGRODNICTWA – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Siedziba Dyrekcji
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 22 11 do 13 - Centrala
Fax: 46 833 31 86
e-mail: io@inhort.pl
ul. Pomologiczna 18
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 20 21 - Centrala, 46 833 42 23 - Centrala
Fax: 46 833 32 28
ZAKŁAD PSZCZELNICTWA
W PUŁAWACH
ul. Kazimierska 2A
24-100 Puławy
Tel.: 81 886 42 08, 81 886 21 64
Fax: 81 886 42 09
e-mail:zaklad.pszczelnictwa@inhort.pl
© Copyright 2011 Instytut Ogrodnictwa, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >