Aktualności 2009
Spotkanie sprawozdawcze wykonawców zadań badawczych EkoTechProduktu
Skierniewice, 7 grudnia 2009 r.
W dniu 7 grudnia 2009 r. w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach odbyło się piąte spotkanie wykonawców zadań badawczych projektu „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”.
Spotkanie miało charakter rocznego sprawozdawczego spotkania podsumowującego działalność poszczególnych Pakietów badawczych i zadań realizowanych w ramach projektu w roku sprawozdawczym 2009 r. Uzyskane wyniki prezentował każdy kierownik pakietu badawczego w formie prezentacji multimedialnej. Kierownik projektu, Pani dr Lidia Sas- Paszt, wszystkim uczestnikom złożyła świąteczne życzenia. Spotkanie zorganizował Pakiet Badawczy nr. 10. Na spotkaniu rozdano kierownikom terminarze na rok 2010.
W dniu 7.12.2009 r. w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka odbyło się czwarte spotkanie ‘Komitetu Sterującego’ projektu „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Spotkanie miało charakter sprawozdawczy, dotyczyło przebiegu realizacji projektu, postępów oraz problemów pojawiających się w trakcie realizacji projektu. Spotkaniu przewodniczyła Pani kierownik Projektu dr Lidia Sas Paszt.
W dniu 5.11.2009 r. w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka odbyło się trzecie spotkanie ‘Komitetu Sterującego’ projektu „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Spotkanie miało charakter sprawozdawczy, dotyczyło przebiegu realizacji projektu, postępów oraz problemów pojawiających się w trakcie realizacji projektu. Spotkaniu przewodniczyła pani kierownik Projektu dr Lidia Sas Paszt.
W dniu 5.10.2009 r. w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa odbyło siędrugie spotkanie ‘Komitetu Sterującego’ projektu „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Spotkaniu przewodniczyła pani kierownik Projektu dr Lidia Sas Paszt. Spotkanie miało charakter sprawozdawczy, dotyczyło przebiegu realizacji zadań w projekcie, postępów w przeprowadzanych doświadczeniach oraz problemów pojawiających się w trakcie realizacji projektu.
Konferencja Naukowa – Ekonomika Ogrodnictwa
„Ogrodnictwo polskie w obliczu globalizacji i wzrostu zainteresowania produktami ekologicznymi”
Skierniewice, 30 września 2009 r.
23 września 2009 r. Instytut gościł przedstawiciela Generalnej Dyrekcji ds. Badań Naukowych w Komisji Europejskiej – dr Antonio Di Giulio. Wizyta związana była z Dniem Informacyjnym tematu „Żywność, Rolnictwo i Rybołówstwo oraz Biotechnologia” w 7 Programie Ramowym. W spotkaniu uczestniczyli wykonawcy projektu pt. „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Kierownik EkoTechProdukt dr Lidia Sas Paszt przedstawiła założenia projektu oraz zaprezentowała i omówiła doświadczenia prowadzone w jego ramach w kompleksie szklarniowym.
XXXII Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw
Skierniewice, 19-20 września 2009 r.
VI Rolniczy Festiwal Nauki
Brwinów, 17-18 września 2009 r.
XVIII Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie
Częstochowa, 5-6 września 2009 r.
W dniu 2 lipca 2009 w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka odbyło się czwarte spotkanie wykonawców zadań badawczych projektu EkoTechProdukt. Celem spotkania było zaprezentowanie przez Kierowników Pakietów Badawczych oraz Wykonawców zadań projektu postępów prac badawczo-rozwojowych i przedstawienie planu pracy na najbliższy kwartał (tj. lipiec – wrzesień 2009 r.). Omówiono również problemy i trudności związane z realizacją zadań badawczych oraz przedstawiono działania podjęte w celu sprawnej realizacji projektu.
Dni z Rolnictwem Ekologicznym
CDR Radom, 17-18 czerwca 2009 r.
W dniach 17 – 18 czerwca 2009 r. w CDR Radom odbyły się Dni z Rolnictwem Ekologicznym. Najważniejszymi punktami programu imprezy, zorganizowanej we współpracy z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, były warsztaty i pokazy przeprowadzone w Pokazowym Gospodarstwie Ekologicznym CDR w Chwałowicach oraz na polach doświadczalnych IUNG w Osinach. W pierwszym dniu odbyła się także konferencja, podczas której Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka zaprezentował projekt „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”.
16 czerwca 2009 r. w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN odbyło się seminarium sieci RNA podczas, którego został zaprezentowany projekt EkoTechProdukt.
Prezentacja projektu miała charakter promocyjno – informacyjny, dotyczyła jego celów oraz programu POIG współfinansującego aktywności w ww. projekcie.
Dzień Otwartych Dni w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach
Dąbrowice, 3 czerwca 2009 r.
3 czerwca 2009 roku Sad Doświadczalny Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Dąbrowicach otworzył swoje drzwi dla zwiedzających. Spotkanie miało na celu prezentację nowych kierunków badań, które obecnie są realizowane w ISK oraz poradnictwo z zakresu sadownictwa. Sadownicy, którzy bardzo licznie przybyli z całej Polski, mogli również zapoznać się z projektem badawczym EkoTechProdukt i osobiście porozmawiać z pracownikami naukowymi, którzy realizują ten projekt. Mogli również uzyskać porady z zakresu uprawy sadów ekologicznych.
W dniu 19.05.2009 r. w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa odbyło się pierwsze spotkanie ‘Komitetu Sterującego’ projektu „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Spotkanie to miało charakter sprawozdawczy, dotyczyło przebiegu realizacji projektu, postępów i problemów pojawiających się w trakcie realizacji projektu. Omówiono również sprawy formalne dotyczące produktów i firm współpracujących z ISK w ramach projektu, sprawy organizacyjne i promocji projektu oraz plan działania na 2009 rok.
W dniu 15.05.2009 r. w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach odbyło się trzecie spotkanie robocze kierowników w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Na spotkaniu tym omówiono sprawy formalno-prawne dotyczące projektu.
I Kongres Nauk Rolniczych „Nauka – Praktyce”
Puławy, 14-15 maja 2009 r.
W dniach 14 – 15 maja 2009 roku w Puławach odbył się I Kongres Nauk Rolniczych „Nauka – Praktyce” pod hasłem „Przyszłość sektora rolno – spożywczego i obszarów wiejskich”.
Organizatorami byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny - PIB w Puławach. Kongres poświęcony był integracji polityki naukowej i naukowo-technicznej z polityką rolną, przyszłości i nowoczesnym rozwiązaniom innowacyjnym, organizacji, technologii i technice na rzecz produkcji rolniczej, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz rozwoju obszarów wiejskich. W ramach kongresu Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka zaprezentował swoje najważniejsze osiągnięcia badawczo naukowe wraz z projektem badawczym „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych - EkoTechProdukt”. Spotkanie zgromadziło grono uczestników reprezentujących szeroko rozumiany świat nauki i polityki rolniczej oraz gości międzynarodowego środowiska naukowego.
13 maja 2009 r. podczas wizyty w Instytucie dr Timothy Hall, Dyrektor Generalny ds. Badań Komisji Europejskiej w Brukseli (temat „Żywność, rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo i biotechnologia”), zapoznał się z celami i zadaniami realizowanymi w ramach projektu badawczego EkoTechProdukt, m.in. z doświadczeniami, w których do pozyskiwania istotnych informacji na temat wzrostu i rozwoju drobnych korzeni rośliny w cyklu rocznym wykorzystana została nieinwazyjna metoda badania korzeni in situ, (przy pomocy ‘minirizotronów’).
W dniu 06.04.2009 r. w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach odbyło się drugie spotkanie robocze wykonawców zadań badawczych projektu „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Na spotkaniu tym omówiono sprawy związane z zamówieniami publicznymi, przetargami na zakup aparatury i sprzętu oraz wyjaśniono wszelkie procedury i wymogi formalne dotyczące projektu. Zostały również omówione zadania badawczo-rozwojowe wszystkich pakietów badawczych oraz zakres wykonanych i planowanych prac badawczych na rok 2009.
W dniu 20 marca 2009 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa.
W dniu 16 marca w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa odbyło się pierwsze spotkanie robocze projektu „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Na spotkaniu omówiono zakres obowiązków kierowników i wykonawców zadań badawczych oraz powiązania poszczególnych pakietów badawczych. Na spotkaniu tym obecni byli także przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, partnera projektu. Przedstawiono lokalizację doświadczeń, produkty oraz firmy udostępniające bionawozy i biostymulatory do badań. Omówiono również sprawy organizacyjno-formalne związane z rozpoczęciem projektu.
INSTYTUT OGRODNICTWA – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Siedziba Dyrekcji
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 22 11 do 13 - Centrala
Fax: 46 833 31 86
e-mail: io@inhort.pl
ul. Pomologiczna 18
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 20 21 - Centrala, 46 833 42 23 - Centrala
Fax: 46 833 32 28
ZAKŁAD PSZCZELNICTWA
W PUŁAWACH
ul. Kazimierska 2A
24-100 Puławy
Tel.: 81 886 42 08, 81 886 21 64
Fax: 81 886 42 09
e-mail:zaklad.pszczelnictwa@inhort.pl
© Copyright 2011 Instytut Ogrodnictwa, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >