Szkolenie z identyfikacji agrofagów, część II „Aktualne informacje o zagrożeniu przez muszkę plamoskrzydłą – Drosophila suzuki Matsumura, metody monitoringu, rozpoznawanie”
W dniu 25 października 2017 r. w Instytucie Ogrodnictwa odbyła się II część szkolenia z zakresu identyfikacji agrofagów pt. „Aktualne informacje o zagrożeniu przez muszkę plamoskrzydłą – Drosophila suzuki Matsumura, metody monitoringu, rozpoznawanie” przygotowane w ramach zadań 2.1, 2.2, 2.3 i 5.1 Programu Wieloletniego „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”.
Podczas szkolenia poruszono zagadnienia dotyczące biologii i szkodliwości Drosophila suzuki. Między innymi omówiono sposoby zwalczania muszki plamoskrzydłej opracowane na podstawie własnych badań, w tym 6-letniego monitoringu prowadzonego na terenie całej Polski. Podkreślono, także konieczność prawidłowego używania zarejestrowanych środków ochrony roślin w celu uniknięcia ich pozostałości w owocach. W ramach spotkania przeprowadzono, także zajęcia praktyczne. Uczestnicy uczyli się rozpoznawać poszczególne stadia rozwojowe szkodnika. Warsztaty poprowadzili: dr hab. Barbara Łabanowska, prof. IO, mgr inż. Wojciech Piotrowski oraz mgr Barbara Sobieszek. W szkoleniu wzięło udział 66 osób, w tym przedstawiciele Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całego kraju.