EcoOrchard – szkolenie dotyczące oceny „funkcjonalnej bioróżnorodności” w sadach jabłoniowych prowadzonych metodami ekologicznymi

W dniu 21 czerwca w ekologicznym sadzie jabłoniowym Instytutu Ogrodnictwa w Nowym Dworze koło Skierniewic odbyło się szkolenie w ramach realizowanego projektu EcoOrchard: „Innowacyjne metody zwiększania „funkcjonalnej bioróżnorodności” w ekologicznych sadach jabłoniowych”. Projekt finansowany przez NCBiR/Core Organic Plus. W szkoleniu wzięli udział producenci i doradcy związani z ekologiczną produkcją.

Uczestników spotkania powitała dr Dorota Kruczyńska – koordynator projektu, która omówiła cel i zakres prowadzonych w projekcie badań, jak również przekazała uczestnikom broszurę informacyjną dotycząca uproszczonej metody monitorowania funkcjonalnej bioróżnorodności w sadach ekologicznych. W czasie spotkania dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO wygłosił referat na temat roślin przywabiających faunę pożyteczną w sadach ekologicznych, natomiast dr Małgorzata Sekrecka omówiła zagadnienia związane z entomofauną pomocną w ograniczaniu liczebności szkodników.

Druga część szkolenia obejmowała pokaz praktyczny, podczas którego:

  • zapoznano uczestników z najważniejszymi metodami oceny liczebności organizmów pożytecznych w sadzie,
  • pokazano wsiewki w rzędach drzew z roślin kwitnących przywabiających faunę pożyteczną,

zaprezentowano prototyp maszyny koszącej międzyrzędzia z wsiewkami roślin. (prototyp maszyny został opracowany i wykonany na potrzeby realizowanego projektu EcoOrchard w Instytucie Ogrodnictwa przez zespół kierowany przez dr Jacka Rabcewicza, we współpracy z firmą Jagoda JPS - producentem maszyn sadowniczych).