XI Jesienna Giełda Ogrodnicza,
Podkarpackie Święto Winobrania 2016
W dniach 1 – 2 października 2016 roku na terenie Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyła się XI Jesienna Giełda Ogrodnicza połączona z Podkarpackim Świętem Winobrania 2016, nad którymi honorowy patronat objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej – Stanisław Bartman oraz Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – prof. dr hab. Małgorzata Korbin.
Jesienna Giełda Ogrodnicza to plenerowa impreza o charakterze promocyjno-handlowym, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród ogrodników, rolników, instytucji okołorolniczych i przedsiębiorców.
Przybyli goście mogli zwiedzić wystawy owoców i warzyw, winogron i win, przetworów owocowo – warzywnych oraz wystawę łowiecką. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się również targi pszczelarskie, kiermasz materiału szkółkarskiego, krzewów winorośli, nasion i kwiatów, pokaz tłoczenia połączony z degustacją soków z jesiennych owoców, pokaz przygotowania potraw z dodatkiem wina, sprzedaż produktów tradycyjnych, a także prezentacja maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji ogrodniczej. Zorganizowano również konferencję „Innowacyjność w produkcji, przetwórstwie owoców i warzyw w małym gospodarstwie”.
Podczas dwóch dni trwania Giełdy Ogrodniczej można było skorzystać z fachowych porad i konsultacji z zakresu ogrodnictwa udzielanych przez wielu specjalistów z instytucji ogrodniczych oraz organizacji pracujących na rzecz rolnictwa, a także zapoznać się z nowinkami dotyczącymi ogrodnictwa oraz nowymi możliwościami działalności pozarolniczej.
Wśród wystawców swoje stoisko miał również Instytut Ogrodnictwa, na którym obecni byli m.in. Dyrektor – prof. dr hab. Małgorzata Korbin, pracownicy z Pracowni Nematologii oraz z Działu Wspomagania Badań i Promocji.
Na stoisku Instytutu Ogrodnictwa były prezentowane projekty badawcze IO, w tym: Program Wieloletni IO 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, TraFooN – „Traditional Food Network to improve the transfer of knowledge for innovation”, Biorewit – „Nowe środki ulepszania gleby do redukcji zanieczyszczeń gleby i wody i rewitalizacji ekosystemu glebowego” oraz Program Wieloletni IHAR-PIB/IO 2015-2020 „Tworzenie naukowych podstaw postępu biologicznego i ochrona roślinnych zasobów genowych źródłem innowacji i wsparcia zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju”.
Podczas Jesiennej Giełdy Ogrodniczej odbyło się wiele imprez towarzyszących w tym podsumowanie konkursów: „Agroliga 2016”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”, „Najlepsza zagroda edukacyjna” oraz „Najlepszy produkt podkarpacki – przetwory owocowe i warzywne z domowej spiżarni”.