XVIII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe
W dniach 10 – 11 września 2016 roku w Gołuchowie koło Kalisza odbyły się XVIII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe zorganizowane przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa – Oddział w Kaliszu, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Polski Związek Ogrodniczy. Patronat honorowy nad Targami objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a patronat merytoryczny – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.
Dni Ogrodnika to impreza wystawiennicza o charakterze promocyjno – konsultacyjnym, skierowana do producentów warzyw, roślin ozdobnych, sadowników, plantatorów roślin jagodowych, szkółkarzy, doradców i innych osób związanych z ogrodnictwem.
Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia Targów, przybyli goście mieli szanse zapoznać się z licznymi firmami zarówno z Polski jak i zagranicy, prezentującymi najnowsze technologie i środki produkcji dla ogrodnictwa m.in. nawozy i środki ochrony roślin, podłoża, najnowsze odmiany roślin warzywnych, sadowniczych i ozdobnych, urządzenia techniczne do upraw pod osłonami i w polu, instalacje do fertygacji, konstrukcje szklarni i tuneli, ciągniki i maszyny ogrodnicze oraz wiele innych produktów. Odwiedzający targi mogli bezpłatnie skorzystać z konsultacji i porad wielu naukowców z różnych jednostek naukowych związanych z branżą ogrodniczą.
Wśród wystawców swoje stoiska miał również Instytut Ogrodnictwa na których obecni byli m.in. Dyrektor – prof. dr hab. Małgorzata Korbin, z-ca Dyrektora ds. Naukowych – prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski, prof. dr hab. Gabriel Łabanowski, prof. dr hab. Adam Wojdyła, dr hab. Urszula Smolińska, prof. IO, dr Jacek Nowak, dr Zbigniew Anyszka oraz pracownicy z Działu Wspomagania Badań i Promocji.
Na stoisku Instytutu Ogrodnictwa były prezentowane projekty badawcze IO, w tym: Program Wieloletni IO 2015- 2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, TraFooN – „Traditional Food Network to improve the transfer of knowledge for innovation”, Biorewit – „Nowe środki ulepszania gleby do redukcji zanieczyszczeń gleby i wody i rewitalizacji ekosystemu glebowego”, HortiEnergia – „Opracowanie innowacyjnych technologii magazynowania energii w produkcyjnych tunelach foliowych”, Program Wieloletni IHAR-PIB/IO 2015-2020 „Tworzenie naukowych podstaw postępu biologicznego i ochrona roślinnych zasobów genowych źródłem innowacji i wsparcia zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju”.
Podczas XVIII Dni Ogrodnika odbyło się wiele imprez towarzyszących w tym Gala Finałowa X edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik” oraz pokazy pracy sprzętu.