XIX Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa

23 czerwca 2016 roku odbył się XIX Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach – pierwszy raz skierowany zarówno do sadowników jak i producentów warzyw, nad którym honorowy patronat objął Pan Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Partnerami tegorocznego spotkania byli: Agrosimex, Krajowa Unia Producentów Soków, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, ProCam, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych, Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka oraz Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej. Patronat medialny nad imprezą objęły czasopisma „Jagodnik”, „Sad nowoczesny” oraz „Warzywa i owoce miękkie”.
Oficjalnego otwarcia dokonała dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – prof. dr hab. Małgorzata Korbin, która odczytała list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz serdecznie powitała przybyłych gości wśród których byli obecni m.in.: prof. dr hab. Bohdan Dobrzański – kierownik Katedry Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Roman Jagieliński – prezes Grupy Producentów Owoców Roja, Jacek Śmiłowski – kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach, Witold Boguta – prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Jerzy Wizner – prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
W ramach, cieszących się dużym zainteresowaniem wykładów swoje prelekcje wygłosili: dr Agata Broniarek-Niemiec oraz dr hab. Barbara H. Łabanowska, prof. IO na temat najważniejszych problemów ochrony sadów przed chorobami i szkodnikami, dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO – na temat perspektywicznych odmian świdośliwy do uprawy towarowej w Polsce, dr Urszula Kłosińska – na temat nowych odmian ogórka polowego wyhodowanych w Instytucie Ogrodnictwa oraz mgr Robert Wrzodak – na temat monitoringu szkodników – jako podstawa w integrowanej ochronie warzyw polowych.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również konsultacje udzielane przez pracowników naukowych Instytutu Ogrodnictwa, zarówno z zakresu sadownictwa jak i warzywnictwa oraz prezentacja 37 doświadczeń prowadzonych w Sadzie w Dąbrowicach, na Polach Doświadczalnych upraw warzywniczych w Skierniewicach oraz w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym w Nowym Dworze-Parceli. Podczas zwiedzania kwater z różnymi gatunkami roślin ogrodniczych zainteresowane osoby mogły uzyskać fachowe porady dotyczące interesujących ich zagadnień. Ciekawym punktem programu była przejażdżka po sadzie w Dąbrowicach, na pokładzie muzealnego londyńskiego autobusu, w czasie której pan Adam Krawiec oraz pani Barbara Bartosiewicz opowiadali o prowadzonych badaniach w sadzie.
Podczas Dnia Otwartych Drzwi w ramach zadania 1.7 Programu Wieloletniego dotyczącego postępu biologicznego przygotowana była degustacja dawnych odmian czereśni znajdujących się w kolekcji, a w ramach zadania statutowego wystawa nowych odmian ocenianych w doświadczeniach.
W ramach realizacji projektu InnoFruit odbywały się również warsztaty z demonstracją doświadczeń pt. „Karłowe podkładki kluczem do innowacyjnych sadów śliwowych i czereśniowych”.
W programie Spotkania w Sadzie znalazła się również promocja nowej książki pt. „Tajemnice Drzew Owocowych” autorstwa prof. dr. hab. Augustyna Miki.
Zwiedzający mogli także nabyć wydawnictwa Instytutu oraz zapoznać się z ofertą 45 firm działających na rzecz branży ogrodniczej uczestniczących w spotkaniu. W tegorocznym Dniu Otwartych Drzwi wzięło udział ponad 500 osób, wśród których byli sadownicy, producenci warzyw, przetwórcy, przedstawiciele służb doradczych oraz prasy z całej Polski i zagranicy.