Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2016
W dniach 13 - 14 stycznia 2016 roku w po raz pierwszy w nowej lokalizacji – Warsaw Expo Nadarzyn odbyła się VI edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW, których organizatorem była Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o. Patronat honorowy na Targami objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a patronat merytoryczny – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Targi oficjalnie otworzył pan Jacek Kłudka – prezes Oficyny Wydawniczej Oikos, serdecznie witając zgromadzonych gości, wśród których był m.in. pan poseł Mirosław Maliszewski – prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwszym punktem tegorocznych Targów było wręczenie nagród im. Profesora Szczepana A. Pieniążka przez panią dyrektor Instytutu Ogrodnictwa i jednocześnie przewodniczącą Kapituły – prof. dr hab. Małgorzatę Korbin. Nagrody za innowacyjne produkty przeznaczone dla produkcji sadowniczej i warzywniczej przyznane zostały: za produkt Vaxiplant SL – firmie Arysta LifeScience Polska Sp. z o.o., za środek SoFruPak firmie Portos-Gaj i Pisarski Sp. J.oraz za Ultradźwiękowy system nawilżania – Contronics – firmie Tel-Met Sp. z o.o. Przyznane zostało również wyróżnienie za produkt Maxifruit – firmie Timac Agro Polska Sp. z o.o.
Podczas dwóch dni trwania Targów w czterech salach wykładowych równocześnie odbywało się kilka spotkań branżowych związanych z produkcją ogrodniczą. Pierwszego dnia Targów zostały zorganizowane: Sadownicze Forum Ekonomiczne, konferencja truskawkowa, konferencja o uprawach pod osłonami oraz praktyczne szkolenie prawne dla agroprzedsiębiorców pt. „Nowe odmiany warzyw i owoców – jak je skutecznie chronić i komercjalizować?”. Drugiego dnia Targów odbyły się: konferencja sadownicza, VII Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw, konferencja o warzywach polowych – Kapustne bez tajemnic oraz konferencja o świdośliwie. Wśród wykładowców znaleźli się między innymi pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa omawiający następujące zagadnienia:
– dr hab. Jadwiga Treder, prof. IO – „Zastosowanie lamp LED do doświetlania rozsad warzyw”,
– prof. dr hab. Waldemar Treder – „Czy kolejny sezon znowu bez deszczu?”,
– prof. dr hab. Józef Robak – „Choroby warzyw polowych w 2015 roku i możliwości ich niekonwencjonalnego zwalczania”,
– dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO – „Charakterystyka gatunku i możliwości uprawy towarowej świdośliwy olcholistnej w Polsce”,
– dr Danuta Kucharska – „Rozmnażanie świdośliwy olcholistnej i dostępność materiału nasadzeniowego”,
– dr Jacek Rabcewicz – „Możliwości zmechanizowania technologii produkcji i zbioru owoców świdośliwy”.
Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia Targów, przybyli goście mieli szanse zapoznać się z licznymi firmami z branży ogrodniczej. Wśród wystawców swoje stoiska miał również Instytut Ogrodnictwa wraz z Sadowniczym Zakładem Doświadczalnym IO w Brzeznej oraz WZD w Pszczynie. Swoje stoisko miały także Ośrodek Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach wspólnie z Kwiaciarskim Zakładem Doświadczalnym IO w Nowym Dworze.