Seminarium Pracowni Genetyki i Hodowli Roślin Sadowniczych
W dniu 21 marca br. w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyło się seminarium, na którym pracownicy naukowi Pracowni Genetyki i Hodowli Roślin Sadowniczych przedstawili 6 referatów.
Dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO przedstawił najnowsze odmiany porzeczki czarnej hodowli IO, mgr inż. Marek Szymajda mówił o przydatności nasion z drzew nasiennych Prunus armenica L. do produkcji podkładek generatywnych dla odmian moreli. Mgr inż. Łukasz Seliga przedstawił pierwsze wyniki polskiej hodowli odpornościowej na wirusa ospowatości śliwy. Dr inż. Mariusz Lewandowski omówił wartość produkcyjną polskiej odmiany jabłoni Ligolina w zależności od rodzaju zastosowanej podkładki. Prof. dr hab. Edward Żurawicz przedstawił relacje z Międzynarodowego Sympozjum „Orchard Systems 2012” w Stellenbosch w Republice Południowej Afryki oraz z międzynarodowej konferencji dotyczącej uprawy truskawek i borówki w Pekinie i Yichun w Chinach.
Celem seminariów jest pogłębianie wiedzy oraz doskonalenie i nauka prawidłowego prezentowania wyników badań przez młodych pracowników naukowych uczestniczących w spotkaniach. Uczestnicy seminarium mieli także okazję do degustacji jabłek odmiany Ligolina.
Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem, uczestniczyło w nim 66 osób.
W tegorocznym cyklu spotkań seminaryjnych Instytutu Ogrodnictwa w lutym i marcu w czterech spotkaniach swoje najnowsze doniesienia naukowe przedstawiali również pracownicy naukowi Oddziału Pszczelnictwa w Puławach.