XVII Ogólnopolskie Spotkanie Sadowników w Grójcu
W dniu 17 listopada 2012 r. odbyło się XVII Ogólnopolskie Spotkanie Sadowników w Grójcu pt. „Rynek owoców i jego uwarunkowania”, którego organizatorami byli Instytut Ogrodnictwa, Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – Pan Prof. Franciszek Adamicki w swoim wystąpieniu podsumował dwa lata funkcjonowania kierowanej przez niego placówki, przedstawił programy badawcze realizowane przez Instytut oraz zaangażowanie Instytutu na rzecz praktycznego upowszechniania wiedzy wśród polskich sadowników.
Prezes Związku Sadowników RP – Pan Mirosław Maliszewski przedstawił aktualną sytuację na rynku sadowniczym w Polsce i w UE. W wielu krajach europejskich odnotowywano w tym roku słabsze owocowanie spowodowane przymrozkami, tuż po rozpoczęciu wegetacji, natomiast w Polsce zbiory były wyższe niż w 2011 roku. Sytuacja ta doprowadziła do wyjątkowo dużego popytu na polskie owoce, przede wszystkim na jabłka. Prezes zwrócił uwagę na niepokojące tendencje związane z obniżeniem spożycia owoców w Polsce. Jedynie 30% produkcji krajowej jabłek trafia na lokalny rynek. Pan Mirosław Maliszewski podkreślił znaczenie akcji prowadzonej przez Związek Sadowników RP „Jabłka każdego dnia”.
Prezes Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw – Pan Witold Boguta przedstawił szanse i zagrożenia zorganizowania rynku owoców z udziałem producentów. Podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi organizowania się producentów w grupy i podkreślił, że każdy przejaw współpracy producentów, czy ich organizacji jest zjawiskiem korzystnym, a niebezpieczeństwem dla grup jest brak lojalności członków, złe gospodarowanie finansami, a także próby przejęcia grup.
Wręczono Brązowe Krzyże Zasługi Prezydenta Rzeczpospolitej Polski za działalność na rzecz rozwoju polskiego sadownictwa. O odznaczenia wnioskowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wraz ze Związkiem Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Uhonorowani orderami zostali: Witold Boguta, Marianna Czamara, Sławomir Łuczak, Jan Madej, Robert Remiszewski oraz Zenon Woźniak.
Spotkaniu towarzyszyła konferencja, na której przedstawiono wiele ważnych zagadnień, związanych m.in. z organizacją i funkcjonowaniem rynku hurtowego i detalicznego owoców w Polsce i innych krajach (Sesja I) oraz produkcją, nawodnieniem, nawożeniem i ochroną roślin sadowniczych (Sesja II). Seria wykładów pracowników naukowych Instytutu Ogrodnictwa w ramach Sesji II odbyła się pod hasłem „Rozwój ogrodnictwa – wspomaganie badań przez MRiRW ze szczególnym uwzględnieniem badań finansowanych z Programu Wieloletniego na lata 2008 – 2014. W Sesji II wykładowcami byli pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Profesor Waldemar Treder symbolicznie otworzył nowy portal dotyczący nawodnienia roślin sadowniczych http://www.nawadnianie.inhort.pl/. Wskazał jak należy oceniać potrzeby nawodnieniowe roślin oraz w jaki sposób je realizować. Doktor Dorota Kruczyńska omówiła strukturę odmianową w sadach jabłoniowych oraz kryteria doboru odmian, podkreślając, że obecnie najważniejszym kryterium doboru odmian jest dostosowanie struktur do obecnych potrzeb rynku i oczekiwań konsumentów. Interesujący wykład o nowym gatunku sadowniczym – świdośliwie olcholistnej, przedstawił Profesor Stanisław Pluta. Gatunek ten z uwagi na korzystne cechy uprawowe takie jak mrozoodporność, czy plenność, a także ze względu na bardzo smaczne i zdrowe owoce ma duże szanse na wejście do towarowej produkcji w naszym kraju. Ze względu na dość specyficzną nazwę, pod koniec prelekcji między prelegentem, a słuchaczami wywiązała się dyskusja, czy nie byłoby zasadniejszym nazywać gatunek ten z łaciny Amelanchier, gdyż nazwa świdośliwa jest często przekręcana w dość komiczny sposób. Doktor Artur Miszczak omówił wpływ stosowania środków ochrony roślin na eksport jabłek do Federacji Rosyjskiej, podkreślając, że polscy sadownicy muszą stosować poszczególne preparaty z uwzględnieniem bardzo restrykcyjnych norm rynku rosyjskiego. Doktor Krzysztof Rutkowski w swoim wystąpieniu, stwierdził, że tegoroczny sezon przechowalniczy ze względu na warunki atmosferyczne panujące w czasie okresu wegetacji a także w czasie zbiorów, będzie należał do trudnych. Dr Rutkowski podkreślił, że w tegorocznym sezonie bardzo ważna jest okresowa kontrola owoców, nawet tych z warunków kontrolowanej atmosfery.
Ważnym elementem spotkania była debata ekspertów z producentami, podkreślono optymistyczne wnioski, że Polska jest trzecim na świecie producentem jabłek, po Chinach i USA oraz że w Unii Europejskiej co czwarte jabłko pochodzi z naszego kraju. Podkreślono bardzo mocno, że najważniejszym zadaniem producentów w najbliższych latach jest dbałości o jakość owoców.
Partnerami spotkania były firmy agrochemiczne: BASF, Bayer, Syngenta oraz nawozowa: Timac Agro. Patronat medialny nad imprezą objęły czasopisma "Sad Nowoczesny", "Owoce Warzywa Kwiaty" oraz portal ogrodniczy OwoceWarzywaKwiaty.pl. oraz portal www. Fresh-market.pl.
W czasie Konferencji wygłoszonych zostało łącznie 13 wykładów i towarzyszyła im wystawa wielu firm z branży ogrodniczej. Pomimo niskiej frekwencji podczas spotkania, sadownicy w końcowej dyskusji podkreślili iż organizatorzy XVII Ogólnopolskiego Spotkania Sadowników kolejny raz stanęli na wysokości zadania przygotowując serię ciekawych wykładów i dając możliwość przybyłym gościom czynnego uczestnictwa w dyskusjach oraz podkreślili potrzebę organizowania tego spotkania, wzorem lat ubiegłych, w starym terminie tj. na początku roku.
18 Ogólnopolskie Spotkanie Sadowników odbędzie się na przełomie miesiąca stycznia i lutego w 2014 roku.